Balkan Kulübü - Balkan Kulübü

Balkan Kulübü 23/09/2017

 

Balkan Kulübü’ne Kosova’dan Üst Düzey Ziyaret

 

Kosova Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma Bakanı Sn. Rasim Demiri ve Meclis Başkanvekili Sn. Müferra Şinik, 23 Eylül’de Balkan Kulübü’nü ziyaret ederek kulüp yöneticileri ve üyeleriyle bir araya geldiler. Keyifli ve samimi bir atmosferde geçen toplantıda ikili ilişkilerin mevcut durumu ve geliştirilmesi için neler yapılabileceği ele alındı.

 

Balkan Kulübü yöneticileri, Sn. Rasim Demiri ve Sn. Müferra Şinik’e kulübün faaliyetlerinden kısaca bahsettikten sonra amaçlarının pek çok proje üreterek başta Balkan ülkeleri olmak üzere diğer ülkelerle ikili ilişkilere sağlam zemin hazırlayacak bir ortam yaratmak olduğunu ifade ettiler. Ticari ortamın bu bağlamda önemli bir rol oynadığı kaydedilerek özellikle yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi vurgulandı ve Balkan Kulübü’nün yatırımcılar için bir köprü olma hedefleri paylaşıldı.

 

Toplantıda TBMM tarafından onaylanması beklenen Serbest Ticaret Anlaşması ve bunun ikili ilişkilere yapacağı katkı ele alındı. “Gelin tanış olalım, işleri kolay kılalım” anlayışıyla hedeflere daha kolay ulaşılabileceğinin altı çizilerek Prizren’de düzenlenecek Business Forum’un bu doğrultuda önemli bir fırsat teşkil ettiği kaydedildi ve böyle bir iş forumunun İzmir’de de düzenlenmesi için fikir alışverişi yapıldı. Zira İzmir, %70’e ulaşan yoğun Balkan göçmeni nüfusuyla Balkanlar ve Türkiye arasında doğal bir köprü vazifesi görmektedir.

 

Sn. Rasim Demiri ve Sn. Müferra Şinik, Kosova’nın yatırım teşvik paketi konusunda Balkan Kulübü’nün bilgilendirileceğini ifade ettiler. Balkan Kulübü üyeleri, Kosova’da açmayı planladıkları temsilcilikle birlikte ilişkilerin daha da güçleneceğine inandıklarını belirttiler. Son olarak, toplantının ikinci ayağının Kosova’da düzenlenmesi kararlaştırıldı ve taraflar bu konuda gerekli girişimleri başlatacaklarını söylediler.

 

Balkan Kulübü olarak, Kosova Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma Bakanı Sn. Rasim Demiri ve Meclis Başkanvekili Sn. Müferra Şinik’e ziyaretleri için teşekkürlerimizi sunuyor, tekrar bir araya gelebilmeyi ümit ediyoruz.

 

 

 

 Sırbistan

20/06/2017

Makedonya

MAKEDONYA'DA YENİ HÜKÜMET LİSTESİ HAZIR

29/05/2017
Yorumlar

Yorum yok

Yorum yazmak için üye girişi yapın.