Balkan Sineması - Emir Kusturica - Balkan Kulübü

Balkan Sineması - Emir Kusturica

Emir Kusturica (Sırp: Емир Кустурица)  24 Kasım, 1954 Saraybosna doğumlu Sırp yönetmen.

Ailesi

24 Kasım 1954 yılında Yugoslavya'da, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da Boşnak Müslüman bir ailede doğdu. Babası Murat Kusturica, Saraybosna Enformasyon Bakanlığı'nda görevli bir gazeteci, annesi Senka Numankadić, mahkeme katibi idi. 2005 yılında babası hayatta değilken verdiği bir röportajda babasının kendisini Sırp kabul ettiğini ve ateist olduğunu söyledi.

2001'de belgesel film yapmaya başladı. 1986’dan beri gitar çaldığı çingene tekno-rock grubu 'No Smoking' orkestrasının turlarında yaşadıklarını anlattığı Super 8 Stories / Süper 8 Hikayeleri ile Chicago Uluslararası Film Festivali'nde 'En İyi Belgesel Film' dalında 'Gümüş Plaket' kazandı.

Life is a Miracle / Bir Mucizedir Yaşamak (2004) ise Cannes Film Festivali'nin yarışma filmleri arasında yer aldı.

Müzik

1986-1988 yılları arasında Saraybosnalı rock grubu Zabranjeno Pušenje'de bass gitar çaldı. Kusturica grupta önemli bir rol oynamamasına rağmen grubun adı Emir Kusturica & No Smoking Orchestra olarak değiştirildi. No Smoking 1999 yılında, Universal firmasından Unza Unza Time isimli bir albüm çıkardı. Kusturica albümün kliplerinden birini yönetti. Grup uluslararası turlara çıktı.

Goran Bregović, Kusturica filmlerinden birkaçının müziklerini yaptı. Bunların arasında Time of the Gypsies, Arizona Dream, ve Underground da vardır.

Din ve etnik kökeni ile ilgili görüşleri

23 Nisan 2005 yılında (Đurđevdan-Hıdırellez Bayramı) Karadağ'da Herceg Novi kenti yakınlarındaki Savina Manastırı'nda Nemanja Kusturica ismiyle Sırp Ortodoks olarak vaftiz oldu. Bundan yaklaşık 2 ay önce, 4 Mart 2005 tarihli The Guardian gazetesine verdiği demeçte, "Benim babam ateistti ve kendini her zaman bir Sırp olarak tanımladı. Evet belki son 250 yıldır Müslümanız ama öncesinde Ortodokstuk ve daha da önemlisi biz her zaman Sırp'tık. Din bunu değiştirmez. Biz sadece Türklerden canımızı kurtarmak için Müslüman olduk" dedi.

21 Ocak 2010'da, Kurtarıcı İsa Katedrali'nde Nemanja Kusturica "Ortodoks halklar birliğinin sıkılaştırılmasına ve Hıristiyanlık değerlerinin toplumda yerleşmesine yaptığı katkılarından dolayı" Ortodoks Halkların Birliği Vakfı'nın 2009 ödülünü aldı. Ödül Kusturica'ya Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill tarafından verildi.

Filmleri

Сјећаш ли се Доли Бел (Dolly Bell'i Hatırlıyor musun?, 1981)

Отац на службеном путу (Babam İş Gezisinde, 1985)

Дом за вешање (Çingeneler Zamanı, 1989)

Arizona Dream (Arizona Rüyası, 1993)

Underground (Yeraltı 1995)

Black Cat White Cat (Kara Kedi Ak Kedi, 1998)

Super 8 Stories (Süper 8 Öyküleri, 2001)

Life is a Miracle (Hayat bir Mucizedir, 2004)

Zavet (Bana Söz Ver, 2007)

Laffaire Farewell (Elveda, 2009)

Arizona Rüyası

Bosnalı yönetmen Emir Kusturica'nın 1993 yılında David Atkins ile beraber senaryosunu yazdığı ve yönettiği ilk ingilizce filmi. Filmin birçok sahnesi Douglas, Arizona'da çekilmiştir. Filme damgasına vuran müzikler Arizona Dream Soundtrack albümünde toplanmıştır. In The Deathcar filmin unutulmaz müziklerindendir. Bu film senaryosunun bir kısmında Andrei Platonov'un Chevengur isimli romanından esinlenildiği düşünülmektedir. Filmde geçen "Fish doesn't think because fish knows everything" - "Balık düşünmez, çünkü o herşeyi bilir" sözünün, bu romanda balıkçının oğluna söylediği şu sözlerden geldiği sanılmakta: "İnsan anlamsızdır(nonsense). Şimdi balığı düşünelim. Balık yaşam ile ölüm arasında durur. Onun için suratı ifadesizdir. Balık herşeyi bilir." Filmde bazen rüyalar ve gerçekler iç içe geçer. Film 1991 yılında çekilmiş olmasına rağmen Avrupa'da 1993 yılında, ABD'de ise 9 Eylül 1994 yılında gösterime girmiştir. Film 142 dakika olmasına rağmen ABD'de VHS ve TV kayıtlarında 119 dakika gösterime sunulmuştur. Sinemalarda 142 dakikanın tamamı gösterime girmiştir.

 

Kara Kedi Ak Kedi

Kara Kedi, Ak Kedi (Sırpça: Црна мачка, бели мачор, Crna mačka, beli mačor), Emir Kusturica'nın yönettiği 1998 yapımı romantik komedi filmidir. Emir Kusturica'ya Venedik Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ödülünü kazandırmıştır.

 

Çingeneler Zamanı

Çingeneler Zamanı (Sırpça özgün adıyla Дом за вешање, Dom za vešanje), yönetmenliğini Emir Kusturica'nın yaptığı 1988 yapımı Yugoslav filmi. Kusturica'nın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen yapıt, aynı zamanda tamamı Çingenece çekilen ilk sinema filmidir.

Film, telekinezik güçlere de sahip olan Perhan adında bir Çingene'nin, genç yaşta Yugoslavya'nın küçük bir köyünden çıkıp Milano'da bir suç şebekesine dahil oluşunu, Azra ile yaşadığı aşk ve kız kardeşi Danira'ya uzun süre sonra tekrar kavuşmak için gösterdiği çabalar etrafında anlatır.

Film Cannes film festivalinde sanat çevrelerinde büyük bir sansasyon uyandırdı. Eleştirmenlerden tam not aldı. Filmin naif konusundan ziyade yönetmenin filmde kullandığı gerçeküstü sahneler ve hikayeye ustaca işlenmiş sembolik anlatım filmi farklı konuma taşıyarak Yönetmeni Emir KUSTURICA'ya dünya çapında ün kazandırdı.

Filmi farklı kılan en önemli konulardan birisi de rol alan oyuncuların profesyonel olmamalarıdır. Baş rol oyuncusu Davor DUJMOVIC 1999 yılında intihar etmiştir. Davor'un oynadığı rolün metaforik etkilerinin naif kişiliği üzerinde baskı yaratarak kendisini intihara sürüklediği yönünde düşünceler bulunmaktadır.

Filmin müziklerini Goran Bregoviç bestelemiştir.

 

Yeraltı

Yeraltı (Sırpça : Подземље, Podzemlje, İngilizce: Underground) Emir Kusturica tarafından yönetilmiş ve Duşan Kovacevic tarafından senaryosu yazılmış 1995 yapımı film. Kusturica'nın en iyi filmlerinden biri kabul edilir. Filmin müziği Goran Bregoviç'e aittir.

Underground filmi Cannes Film Festivalinde, yönetmen Emir Kusturica'ya 2. Altın Palmiyesini kazandırmıştır.

Kaynak
Yorumlar

Yorum yok

Yorum yazmak için üye girişi yapın.